Vyhledat
  • Corpus

Óda na bambus

Aktualizace: 28. dub 2019

Bambus. Nepyšní se certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standards) a přesto jsme se k němu přiklonily jako k materiálu pro naši etickou značku.

Pravda je taková, že jsme samy v sobě sváděly nelehký boj – bavlna vs. bambus? Ptaly jsme se kde se dalo, psaly sáhodlouhé maily česky i anglicky, abychom našly jasného, ekologického vítěze. Ale on není. Přes nemalé pátrání nikdo nedokázal zodpovědět otázku, který z těchto dvou materiálů je s přihlédnutím na všechny okolnosti jeho vzniku víc „BIO“. Bambus u nás nakonec vyhrál. A my bychom chtěly, abyste věděli proč! Při jeho růstu není potřeba žádných pesticidů, prostředků na hubení hmyzu a hnojiv. Roste pouze z dešťové vody, nepotřebuje nic dalšího. Dokonce ani speciálně upravéné pozemky pro jeho pěstování. Roste si, kde se mu zlíbí, do výšky třeba i metr za den!

.

Produkuje o 30% kyslíku více než například rostliny bavlníku a do svých listů a stonků absorbuje více oxidu uhličitého než leckterý strom. . Nejméně „čistou“ částí produkce je přetváření kmínků ve vlákna. To je totiž možné jen díky chemii. Bambusová dřevina se naštěpkuje, rozpustí a vzniklá hmota se pak zvlákňuje do příze. Chemie?! Zježily se nám chlupy na těle...! Postupně jsme ale zjistily, že pokud se používají zodpovědně a opakovaně, nemají žádný dopad na naše prostředí ani na pracovníky, kterým prochází bambus pod rukama. Na hotovém vláknu je už nenajdete. Zkrátka se vymyje.

. Vzdělávat se budeme dál! Ale zatím je hebký bambus, který působí antibakteriálně na pokožku a krásně absorbuje vlhko při sportu, materiálem, se kterým chceme pracovat. A ve kterém chceme trávit naše všední i ty svátečnější dny.


0 zobrazení

©2018 by Corpus Lingerie. Proudly created with Wix.com